Parafia Świętej Rodziny, znana również jako Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej – Kalwaria Praszkowska, to rzymskokatolicka wspólnota, która ma swoje miejsce przy alei Księdza Kardynała Wyszyńskiego 24 w Praszce.
Warto podkreślić, że ta parafia jest częścią dekanatu Praszka, który wchodzi w skład archidiecezji częstochowskiej.
Historia parafii
W historii parafii Świętej Rodziny w Praszce szczególnie istotną datą jest 29 sierpnia 1988 roku, kiedy to na mocy dekretu bpa Stanisława Nowaka została ona utworzona w dynamicznie rozwijającym się rejonie Praszki. Na czoło parafii stanął ks. Stanisław Gasiński, który pełnił funkcję pierwszego proboszcza.
W tym samym roku zrealizowano budowę tymczasowego kościoła parafialnego, który nosił wezwanie Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. W wyniku późniejszej modernizacji oraz rozbudowy, 15 września 2002 roku, kościół ten został konsekrowany przez metropolitę częstochowskiego, Stanisława Nowaka.
Ważnym momentem w historii parafii było 19 sierpnia 2002 roku, kiedy to papież Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, która znalazła swoje miejsce w parafii w Praszce. W odpowiedzi na te wydarzenia, 11 października 2002 roku kościół został ogłoszony sanktuarium Maryjnym przez metropolitę częstochowskiego.
Nieustanny rozwój parafii kontynuowany był przez ks. Gasińskiego, który już w 1996 roku rozpoczął budowę nowego kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny. Ta inwestycja została zakończona w 2005 roku. 13 września 2004 roku abp Stanisław Nowak erygował i poświęcił Kalwarię Praszkowską, co ustanowiło nową przestrzeń sakralną w tym regionie.
Podobnie jak w początkach działalności, tak i dzisiaj proboszczem parafii pozostaje ks. Stanisław Tadeusz Gasiński, który towarzyszy wspólnocie przez wiele lat jej istnienia.
Dodatkowe informacje na temat kościoła można znaleźć w osobnym artykule: Kościół Świętej Rodziny w Praszce.
Liczebność i zasięg parafii
Parafię Świętej Rodziny w Praszce zamieszkuje 2964 mieszkańców. W swoim zasięgu duszpasterskim obejmuje ona różne sekcje miejskie oraz pobliskie miejscowości.
W obrębie Praszki jej zasięg dotyczy między innymi:
- ulic: Astrów,
- Bratków,
- Chabrów,
- Chłopska,
- Fabryczna (numery 7, 9 i 22),
- Kolorowa,
- Kołłątaja,
- Kosmonautów,
- Kościuszki (numery 27, 34, 36, 40 i 42),
- Listopadowa (numery 15, 17, 20, 22 i 24),
- Maków,
- Małachowskiego,
- Mickiewicza (numery 24, 26 i 28A),
- Niemcewicza,
- Obrońców Pokoju (blok nr 1),
- Pilawy,
- Rolnicza,
- Skłodowskiej (numery 1, 3 i 5),
- Staszica,
- Zapolskiej.
Oprócz tego, parafia pokrywa również zasięg miejscowości takich jak:
- Szyszków,
- Wygiełdów.
Inne kościoły i kaplice
Parafia Świętej Rodziny w Praszce obejmuje różnorodne miejsca kultu, które są integralną częścią jej działalności. W skład parafii wchodzą:
- Kościół Świętej Rodziny w Praszce – jest to kościół parafialny, który odgrywa kluczową rolę w życiu duchowym mieszkańców,
- Kaplica Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Wygiełdowie – stanowi kaplicę filialną, gdzie odbywają się ważne uroczystości religijne,
- Kaplica św. Jana Chrzciciela w Szyszkowie – również jest kaplicą filialną, oferującą przestrzeń do modlitwy i spotkań lokalnej społeczności.
Przypisy
- Region wieluński [online], Archidiecezja częstochowska [dostęp 07.05.2020 r.]
- Rys historyczny parafii w Praszce. [dostęp 30.07.2013 r.]
- Praszka – Świętej Rodziny Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej – Kalwaria Praszkowska. Archidiecezja częstochowska. [dostęp 19.07.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce | Cmentarz żydowski w Praszce | Kościół Świętej Rodziny w Praszce | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w PraszceOceń: Parafia Świętej Rodziny w Praszce