Franciszek Maryański


Franciszek Maryański, urodzony 28 marca 1869 w Praszce, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski w okresie międzywojennym. Zmarł 6 lipca 1933 w Skolimowie, ale do dziś pamiętany jest jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli swojego zawodu.

Jako mistrz krawiecki, Franciszek nie tylko wykonywał swój zawód z pasją, ale także był aktywnym działaczem społecznym. Angażował się w życie swojej społeczności, a jego ewentualne wpływy wychodziły daleko poza zakład krawiecki.

Maryński był również politykiem, który zdobył uznanie w kręgach politycznych. Był posłem na Sejm III kadencji w II Rzeczypospolitej z ramienia Stronnictwa Narodowego, co podkreśla jego zaangażowanie w kształtowanie losów kraju w trudnych czasach.

Życiorys

Franciszek Maryański był synem szewca Piotra Maryańskiego oraz Agnieszki z Krankowskich, co wskazuje na jego pochodzenie z rodziny o tradycjach miejskich. Po ukończeniu kursów zawodowych, podjął pracę jako mistrz krawiecki, co oznacza, że zdobył odpowiednie umiejętności rzemieślnicze.

Jako aktywny społecznik, Maryański odegrał istotną rolę w tworzeniu Bursy Rzemieślniczej dla Terminatorów. W 1906 roku był współzałożycielem Związku Rzemieślników Chrześcijan w Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie pełnił funkcję wieloletniego prezesa. W trakcie swojej kariery zasiadał także w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego oraz w Centralnym Towarzystwie Rzemieślniczym RP. Dodatkowo, był członkiem Rady Nadzorczej Towarzystwa Popierania Życia Narodowego „Rozwój”.

Maryański był również aktywnym członkiem i wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Skolimowa i Chylic. W ramach swoich działań w polskim ruchu gimnastycznym, pełnił funkcję sędziego w III Gnieździe Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jego zaangażowanie w sprawy narodowe przejawiało się w działalności kolejno w Związku Ludowo-Narodowym, Obozie Wielkiej Polski oraz Stronnictwie Narodowym. W 1928 roku został członkiem Komitetu Organizacyjnego Stronnictwa Narodowego.

Pełnił także zaszczytną funkcję prezesa Okręgu Stołecznego SN. Z politycznej perspektywy, uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji, startując z listy nr 4 (Lista Narodowa) w okręgu wyborczym nr 1, który obejmował Warszawę.

Niestety, zmarł 6 lipca 1933 roku w Skolimowie. Przyczyna jego śmierci to ciężka grypa, na którą chorował przez kilka miesięcy. Po nim mandat poselski objęła Zofia Zaleska.

Przypisy

  1. a b Program indeksacji aktów stanu cywilnego i metryk kościelnych [online], metryki.genealodzy.pl [dostęp 16.05.2024 r.]
  2. a b Parlamentarzyści - Franciszek Maryański [online], bs.sejm.gov.pl [dostęp 16.05.2024 r.]
  3. ABC: pismo codzienne informuje wszystkich o wszystkim R.8, nr 192 (07.07.1933 r.), s. 3.
  4. Kurjer Warszawski. R.113, nr 186 (08.07.1933 r.) - wyd. wieczorne, s. 9.

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Edward Nir | Jerzy Nalichowski | Stefan Korboński | Adam Bilski | Lucjan Pychyński

Oceń: Franciszek Maryański

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:11