Izrael Sudowicz, urodzony w 1903 roku w Prasze, to ważna postać w historii polskiego ruchu oporu w czasach Holokaustu. Jego życie zakończyło się tragicznie w 1943 roku w obozie zagłady w Treblince.
Jako polski agronom pochodzenia żydowskiego, Sudowicz stał się członkiem obozowej konspiracji, która powstała w Treblince, znanej jako Komitet Organizacyjny. Jego zaangażowanie i determinacja w obliczu nieopisanych okrucieństw tej rzeczywistości przyczyniły się do przygotowania powstania, które miało miejsce w 1943 roku.
Życiorys
Izrael Sudowicz przyszedł na świat w 1903 roku w Praszce, znajdującej się w południowo-zachodniej Polsce. Był z wykształcenia agonomem, a w życiu osobistym towarzyszyła mu żona Rachela z domu Rozenblum. Para mieszkała w stolicy Polski, Warszawie, przy ul. Dobrej 13.
Podczas niemieckiej okupacji został uwięziony w warszawskim getcie, gdzie objął stanowisko kierownika Towarzystwa Popierania Rolnictwa wśród Żydów, znanego jako Toporol. Organiza ta miała na celów zwiększenie produkcji żywności dla potrzebujących mieszkańców getta. W tamtym okresie Sudowicz aktywnie wspierał organizacje chalucowe, w szczególności współpracował z HaChaluc, pomagając w stworzeniu fermy na Grochowie oraz wspierając Icchaka Cukiermana w nawiązywaniu kontaktów z przychylnymi Żydom właścicielami farm.
Po brutalnej deportacji do obozu zagłady w Treblince, tragicznie zmarła jego żona Rachela, mająca 34 lata, oraz ich trzyletnia córeczka Jehudit. Również brat Racheli, lekarz Izrael Rozenblum, padł ofiarą tego mrocznego miejsca. W obozie Sudowicz pełnił rolę ogrodnika, wykorzystując swoją wiedzę do pracy w ogrodzie warzywnym, który znajdował się w północno-wschodniej części obozu.
Izrael był członkiem-założycielem Komitetu Organizacyjnego, który został utworzony na przełomie lutego i marca 1943 roku przez grupę więźniów „dolnego obozu” jako początek obozowej konspiracji. Po aresztowaniu Juliana Chorążyckiego, Sudowicz znalazł się w odnowionym Komitecie, który skupiał około dziesięciu członków. Oprócz Sudowicza, w składzie pozostali jedynie Kurland i Salzberg z pierwotnego zespołu. Wkrótce do konspiracji zaczęto przyjmować nowych członków, co spowodowało, że w lipcu 1943 roku liczba uczestników osiągnęła około 60.
2 sierpnia 1943 roku Sudowicz, wykorzystując przebiegły plan, zwabił jednego z nazistowskich SS-manów, Maxa Möllera, do ogrodu warzywnego. Pod pretekstem, że ekipa pracująca przy kopaniu ziemniaków napotkała na trudności, uzyskał czas dla spiskowców, żeby wdarli się do obozowej zbrojowni i skradli składowaną tam broń oraz amunicję. W czasie trwających walk, grupa Sudowicza rzuciła granaty w stronę budynku komendantury. Niestety, Izrael Sudowicz zginął w trakcie tego heroicznego powstania w Treblince.
Wybrana bibliografia autorska
Wśród publikacji autorstwa Izraela Sudowicza szczególne miejsce zajmuje książka zatytułowana Hodowla królików angorskich: praktyczne wskazówki dla hodowców, która została wydana w Warszawie przez wydawnictwo Fołkshilf w roku 1935. Publikacja ta, wydana również przy wsparciu A. Rozensztajna, dostarcza cennych informacji i porad dotyczących hodowli tych wyjątkowych zwierząt.
Przypisy
- Given name: Izrael Family name: Sudowicz. getto.pl. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Lista Imion przeczytanych 27 lutego 2016 r. w Treblince. projekt-imiona.pl. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Justyna Majewska: Zielone wysepki pośrodku piekła. O zieleni w getcie warszawskim. jhi.pl. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Wojciech Rodak: Wyspa na morzu terroru. Kibuc na Czerniakowie. 1943.pl. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Jakub Karpiński: Żydzi mówili o majątku nad Jeziorkiem Czerniakowskim "moja farma". Dzięki Polakowi przetrwali deportacje. sadyba24.pl. [dostęp 02.08.2024 r.]
- Edward Kopówka – Treblinka nigdy więcej (Muzeum Regionalne w Siedlcach, 2014; ISBN:83−88761−15−3) s. 40
- Arad 1999, s. 291.
- Arad 1999, s. 277.
- Arad 1999, s. 271.
- Chris Webb, Michal Chocholatý – The Treblinka Death Camp. History, Biographies, Remembrance (Columbia University Press, 2014; ISBN:9783838265469) s. 299–300
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Antoni Szymański (duchowny) | Aleksander Samuel Konarski | Daniel Neufeld | Bogusław Sygulski | Abraham Krzepicki | Artur Sygulski | Mikołaj Czechowicz | Markus Silberstein | Waldemar Jama | Konrad Wagner | Władysław Łucki | Arnold StillerOceń: Izrael Sudowicz